Evropská společnost | SE

Základní informace ( evropská akciová společnost )

Je forma podnikání podléhající právním normám Evropského společenství (EU). Má zkratku SE, která znamená Societas Europaea. Jejím smyslem je především usnadnit volný pohyb kapitálu v rámci celé Evropské unie a sjednotit právní formy obchodních společností v EU. Vznik Societas Europaea (SE) umožnilo přijetí Nařízení Rady ES o statutu evropské společnosti z roku 2001 a jeho následná implementace do jednotlivých národních zákonů. Členské státy EU ukončily implementaci v říjnu 2004, první evropské společnosti však začaly vznikat až začátkem roku 2006.

 
Evropskou společnost lze založit pouze přesně vymezenými způsob, a to:

1) přeshraniční fúzí společností
2) vytvořením mateřského holdingu přeshraničních společností
3) založením dceřinné společnosti jiné evropské společnosti
4) transformací akciové společnosti, která má alespoň dva roky dceřinnou pobočku v jiném státu unie
V současné době je nejvýhodnější způsob pořízení evropské společnosti její nákup v formě ready-made, a to právě kvůli zdlouhavosti a komplikovanosti zakládacího procesu.

Mezinárodní srozumitelnost a prestiž

Ačkoliv se nejedná přímo o právní výhodu, půjde o možná nejpádnější argument při volbě tohoto typu společnosti. V České republice bereme zkratky a.s. nebo s.r.o. jako samozřejmé, ale v jiných (zejména vzdálenějších) evropských zemích mohou působit exoticky a nedůvěryhodně. Co je zkratka SE ví v celé Evropě a podáte-li někomu vizitku evropské společnosti bude to rozhodně vykročení správnou nohou do úspěšného jednání.

Evropské společnosti | SE a její výhody

Flexibilita struktury řízení

Významným kladem evropské společnosti je flexibilita struktury řízení v podobě možnosti volby mezi dualistickou a monistickou strukturou. Obě varianty jsou zajímavé nižšími personálními požadavky a administrativními náklady oproti společnostem národním.

Dualistický systém evropské společnosti je obdobou národní úpravy akciové společnosti, tj. s představenstvem, jako statutárním orgánem, které však může být, na rozdíl od národní akciové společnosti, i jednočlenné, a s jednočlennou dozorčí radou, jako kontrolním orgánem (dozorčí rada národní akciové společnosti musí být minimálně trojčlenná). Nařízení primárně předpokládá německý model, tj. členy řídícího orgánu (představenstva) volí a odvolává dozorčí rada. Členské státy však mohou upravit, aby členy představenstva volila a odvolávala valná hromada.

Monistický systém vychází z francouzské reglementace, která je charakteristická vysokou mírou flexibility. Monistický systém v sobě spojuje funkci předsedy správní rady a generálního ředitele (ačkoliv je možné tyto funkce rozdělit). Statutárním orgánem společnosti je správní rada, která musí být minimálně trojčlenná.

Přesídlení společnosti do zemí s daňovým zvýhodněním

Evropská společnost může mít sídlo v kterémkoliv členském státu EU (nařízení zahrnuje i státy Evropského hospodářského prostoru – Norsko, Island a Lichtenštejnsko) a během své existence může navíc libovolně přesídlit do jiného členského státu EU. Nedochází tím k přerušení právní kontinuity společnosti, se změnou sídla do jiného státu dojde pouze ke změně legislativy, kterou se společnost řídí. To umožňuje mimo jiné zvolit stát s nejpříhodnějšími podmínkami pro podnikání třeba s ohledem na daňové zatížení (tzv. country shopping) nebo nutnou administrativu.

Tvorba holdingových struktur a nadnárodních fúzí

Akciové společnosti z různých států EU či evropské společnosti mohou nyní také využít možnost nadnárodní fúze, která byla do aplikace desáté směrnice o přeshraničních fúzích, resp. jejího promítnutí do národních právních řádů národním společnostem odepřena. Důsledkem fúze akciových společností se sídlem v různých státech EU je pak nástupnická společnost v právní formě evropské společnosti, která pak může umístit sídlo i do jiného státu, než kde mají sídlo společnosti účastnící se fúze. Atraktivitu evropské společnosti zvyšuje i možnost opačné přeměny, tj. přeměna evropské společnosti na národní akciovou společnost v tom státu, kde evropská společnost sídlí.

V případě bližších informací ohledně evropské akciové společnosti nás můžete kdykoliv kontaktovat.