Akciová společnost | a.s.

Základní informace

Akciová společnost je společnost, jejíž základní kapitál je rozvržen na určitý počet akcií. Akciová společnost je právní formou čistě kapitálové společnosti prakticky bez přítomnosti osobních prvků. Právní úprava akciové společnosti vychází z obchodního zákoníku. Obchodní zákoník definuje společný základ pro všechny obchodní společnosti v § 56 a následujících. Konkrétní úprava akciové společnosti je obsažena v § 154 a následujících.

Obchodní firma

Obchodní firma akciové společnosti musí obsahovat označení „akciová společnost“, postačí i zkratka „akc. spol.“ nebo „a.s.“. (§ 155 ObchZ). Obchodní firma společnosti musí samozřejmě splňovat i obecné požadavky, zejména nesmí být zaměnitelná s firmou jiného podnikatele a nesmí působit klamavě. K odlišení firmy nestačí rozdílný dodatek označující právní formu (§ 10 ObchZ).

Základní kapitál

Hodnota minimálního základního kapitálu akciové společnosti jsou 2 000 000 Kč. Horní hranice základního kapitálu není omezena. Základní kapitál je rozdělen na akcie. Akcie se upisují, tzn. že se nabídnou k prodeji „veřejnosti“. Majitel akcie je označován jako akcionář. Akcionář neručí za závazky společnosti.
 

Statutární orgány

Statutárním orgánem akciové společnosti je její představenstvo. Představenstvo je tvořeno svými členy, kteří společnost navenek zastupují. Členové představenstva se zapisují do obchodního rejstříku, zapisují se i veškeré změny představenstva. Členy představenstva volí i odvolává valná hromada akciové společnosti. Pro členy představenstva platí nevylučitelný zákaz konkurence.

Akciová společnost a její výhody a nevýhody

Stejně jako u čehokoli jiného, tak i u obchodních společností můžeme najít výhody a nevýhody. Většina z nich vyplývá z podstaty a typu dané společnosti a některé jsou jen logickým důsledkem samotného faktu, že se jedná o podnikání, které samo o sobě přináší velké výhody, ale také možná rizika.
Předně je velkou výhodou akciových společností jejich samotné ustanovení. Jelikož je její vznik spjat s podíly (akciemi), které zakoupí různí podílníci, je zajištěna relativní stabilita společnosti. Následně při změně majitele jednotlivých akcií nedochází ke změnám uvnitř společnosti nebo dokonce k jejímu zániku.

Pokud se ještě vrátíme k založení, tak způsob založení vlastně umožňuje schopnému podnikateli dosáhnout na větší možnosti, které by bez podílníků byly nedosažitelné (z finančního hlediska). Díky akciím je možné pracovat s větším kapitálem a přístup k financím je obecně snazší. A to i formou úvěru, který akciová společnost získá snadněji, než podnikatel jako samostatný subjekt.

Nevýhody akciové společnosti spočívají na stejném základě jako její výhody. Jelikož se jedná o netriviální obchodní společnost, její založení je jak časově tak finančně náročné. Ustanovení řídících orgánů vyžaduje určité znalosti a opět vyžaduje čas pro vlastní provedení.

Mezi další nevýhody patří vysoká daň ze zisku, která vyvažuje velké možnosti, které akciová společnost skýtá. Další nepříjemnou povinností je veřejné publikování, které nutí veřejnost informovat veřejnost o stavu společnosti.

Výhody a nevýhody akciové společnosti – zhrnutí 

Výhody:
– poměrně solidní vnější dojem (velká společnost)
– čistě kapitálová společnost

Nevýhody:
– vysoký základní kapitál 2 000 000 Kč
– poměrně složité zakládání i působení společnosti

V případě bližších informací ohledně akciové společnosti nás můžete kdykoliv kontaktovat.